Lopovima najdraže kladionice

Razbojnici u Sarajevu uglavnom koriste period pred samo zatvaranje, kada ima najviše novca i kada je tu najčešće od 500 do 1.000 KM

Prema podacima navedenim u tromjesečnom izvještaju koji je izradio MUP KS-a, policija je u odnosu na isti period prošle godine bila uspješnija. Tako je bar u slučajevima krivičnih djela razbojništva. Naime, u navedenom periodu je na području Kantona Sarajevo registrovano 117 djela razbojništva, što je za 13 manje nego prošle godine.

Novac

– Razbojništva su počinjena u prodavnicama i to 55 puta, sedam manje u odnosu na prva tri mjeseca 2017. U sportskim kladionicama ih je bilo 28, na ulici 23, dok ih je u apotekama 10 i na benzinskoj pumpi jedno. Djela su izvršena prijetnjom upotrebe vatrenog oružja (52), uz upotrebu noža ili drugog oštrog predmeta (komad stakla, šrafciger i sl.) njih 45 i upotrebom fizičke snage njih 20, navodi se u policijskom izvještaju, te se pojašnjava da su razbojnici krali najviše novac, nakit, mobitele, prenosne računare, fotoaparate…

Za razliku od ranijih godina, kada su početak godine znale obilježiti velike pljačke banaka, očito je iz izvještaja da su razbojnici početak ove godine izabrali da ne upadaju u banke. Po svemu sudeći, najdraže su im kladionice i to vjerovatno zbog toga što tamo najlakše dolaze do novca.

image
RASVIJETLJENO 61 DJELO, KAŽE KULDIJA

– Razbojnicima je najlakše vatreno oružje upotrijebiti u kladionici ili prodavnici, nego u banci, gdje su zaštitari. Svaka banka ima sefove, pultove, a veliki broj njih ima i mnogo neprobojnih stakala i onda se oni libe da napadnu takav objekat kao što je banka. Zato im je lakše otići u kladionicu, pretežno je tamo jedna radnica. Koriste uglavnom period pred samo zatvaranje, kada ima najviše novca. Najčešće je tu od 500 do 1.000 KM. Da bi krenuli “na banku”, razbojnicima je potrebno više ljudi, mjesta gdje će se skrivati, presvlačiti…, kaže Suvada Kuldija, portparolka Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo. Ona pojašnjava da je proteklih godina bilo više organizovanih grupa koje su se bavile pljačkama banaka koje su razbijene zahvaljujući sarajevskoj policiji i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu BiH. Neki od njih su, pojašnjava ona, završili u zatvoru, neki su umrli…

Rasvijetljenost

Kuldija ističe i to da je u pomenutom periodu rasvijetljeno 61 krivično djelo.

U izvještaju se navodi i to da je za izvršenje ovih oblika teških krađa, prijavljeno pet povratnika u činjenju krivičnih djela koji su uhapšeni. Ukupno je rasvijetljeno šest ovih djela ili 20,7 posto, stoji u tromjesečnom izvještaju sarajevske policije.