Abela je dvostruka dobitnica Zlatne značke UNSA sa prosjekom 9,98. : “Diploma nije krajnji cilj, već početak obrazovanja i usavršavanja”

Abela Rastoder dvostuka je dobitnica Zlatne značke UNSA i to sa prosjekom 9,98.

Abela Rastoder je uspješna mlada djevojka iz Sarajeva, a po zanimanju je magistrica prava. Prvi i drugi ciklus studija završila je na Univerzitetu u Sarajevu – Pravnom fakultetu kao najbolja studentica ovog Univerziteta.

Dvostruka je dobitnica priznanja “Zlatna značka Univerziteta u Sarajevu”, i za prvi i za drugi ciklus studija i to sa prosječnom ocjenom 9,98.

Osim navedenih priznanja, tokom studija je učestvovala na brojnim svjetskim, regionalnim i državnim takmičenjima u simulaciji suđenja. Posebno je potrebno izdvojiti titulu treće najbolje govornice Južne i Istočne Evrope, osvojeno prvo mjesto na regionalnom takmičenju u simuliranom suđenju u organizaciji Univerziteta u Oxfordu i osvojeno prvo mjesto na državnom takmičenju pravnih fakulteta.

Tokom studija bila je demonstratorica na nastavno-naučnoj oblasti pravo intelektualnog vlasništva, trenerica tima Univerziteta u Sarajevu – Pravnog fakulteta na regionalnom takmičenju iz medijskog prava i aktivno je sudjelovala u studentskim udruženjima i nevladinim organizacijama. Trenutno obavlja drugu godinu pripravničkog staža u struci.

Pored ljubavi prema pravnoj profesiji, rado stiče znanja u drugim oblastima i aktivno govori četiri strana jezika.

STUDOMAT želi promovisati mlade i uspješne ljude u Bosni i Hercegovini dajući im zasluženi prostor u medijima. Rubrika Moja kriiila donosi pozitivne priče iz Bosne i Hercegovine i regiona. Širimo pozitivnu energiju i predstavljamo uspješne mlade ljude koji kroz svoje priče govore o tome šta njima tokom studiranja i karijere “daje kriiila” i pomaže im u njihovom “pilotiranju” kroz životne avanture.

Abela je za STUDOMAT otkrila svoje planove za budućnost kao i afinitete u nastavku karijere, ali je dala i savjet za sve one koji završavaju srednju školu i žele upisati Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu.

Diplomirala si i magistrirala na Univerzitetu u Sarajevu – Pravnom fakultetu. Kako si znala da je ovaj fakultet pravi izbor za tebe?

– Nisam oduvijek znala da će Pravni fakultet biti moj izbor, pravo sam izabrala kao studij koji će pomiriti različita interesovanja koja imam prema društvenim i jezičkim naukama. Vremenom je moj interes za ovu oblast sve više rastao, posebno kad sam uvidjela da dinamičnost i multidisciplinarnost pravnih nauka odgovaraju mojoj svestranosti i želji za sticanjem znanja koje će pratiti sveobuhvatni ekonomski, politički i tehnički razvoj. U konačnici, ovaj poziv je prirodno došao nastavno na moju želju za boljim izučavanjem društvenog uređenja i njegovog pravnog okvira, ali i kroz nastojanje da budem zaštitnica prava i interesa ljudi kojima su pomoć i savjet potrebni.

Šta za tebe predstavlja Zlatna značka?

– „Zlatna značka Univerziteta u Sarajevu“ za mene predstavlja potvrdu uloženog truda, vremena i posvećenosti tokom prvog i drugog ciklusa studija. Osim izuzetnog akademskog postignuća, ovo priznanje je i motivacija za dalje profesionalno i lično usavršavanje.

Koji su tvoji savjeti za mlade koji žele upisati ovaj fakultet?

– Ljubav prema pravnim naukama, posvećenost i želja za sticanjem znanja vode ka ispunjenju zacrtanih ciljeva. Budućim pravnicima i pravnicama savjetujem da budu usmjereni/e ka razvoju kritičkog mišljenja, da ne uče samo da bi položili/e ispite, već da svakom pitanju pristupe analitički uz povezivanje teorije i prakse. Ohrabrujem ih da učestvuju u takmičenjima u simulaciji suđenja, koja će im pomoći u razvoju vještina pisanja i usavršavanju javnog nastupa, jer su to neizostavni aspekti pravne profesije. Univerzitet u Sarajevu – Pravni fakultet nudi i širok spektar drugih vannastavnih aktivnosti i programa za usavršavanje kojima se treba rado odazvati, a na redovnoj nastavi imate priliku učiti od izvrsnog akademskog osoblja u svim pravnim oblastima.

viber image 2025 02 14 19 52 34 851

Koji su tvoji planovi za budućnost?

– Planovi za budućnost uključuju dodatnu specijalizaciju i sticanje stručnih kvalifikacija u pravnoj profesiji, kao i orijentiranost ka istraživačkom radu. Iako imam jasno definirane ciljeve, otvorena sam i za druge prilike koje se mogu otvoriti na putu ka ostvarenju istih.

Planiraš li ostati u Bosni i Hercegovini?

– Trenutno planiram ostati u Bosni i Hercegovini i već sam se uvjerila da postoje različite prilike za rad u pravnoj profesiji unutar države. Ne bih isključila mogućnost daljeg akademskog i profesionalnog usavršavanja u inostranstvu, nakon čega bih se rado vratila u Bosnu i Hercegovinu radi primjene stečenih znanja i vještina. Svakako ostajem otvorena za nove izazove i prilike, bilo da se one javljaju unutar zemlje ili u inostranstvu.

Razlika između studentskog života i života nakon fakulteta?

– Razlika svakako postoji u razini odgovornosti, rasporedu slobodnog vremena i odlučnosti u preduzimanju daljnjih koraka u pravcu razvoja karijere. Ono što spaja studentski život sa životom nakon fakulteta je proces učenja i usavršavanja, koji se nikako ne završava sa sticanjem diplome, već se nastavlja uporedo sa težnjom za napredovanjem na ličnom i profesionalnom planu.

Šta je tebi tokom studija davalo “krila”? Tvoja motivaciona poruka za studente je…?

– Tokom studija, “krila” su mi davali rezultati mog učenja i rada, ali i neprekidna želja za usvajanjem novih znanja. Osim toga, ljubav prema pravnoj profesiji uvijek me je vodila naprijed i pružala satisfakciju. Poruka za studente je da na studiranje gledaju kao na jednu fazu cjeloživotnog procesa učenja u okviru koje spoznajemo sebe, svoje ambicije i ciljeve, ali i svijet oko nas. Kad studij sagledate kao jedno putovanje sa različitim izazovima i prilikama, onda uživate u svakom koraku tog putovanja, a diploma nije krajnji cilj, već početak vašeg obrazovanja i usavršavanja.