Edin Šahinović oslikava zid sa historijskim motivima Kaknja na Muzeju Kaknja

Street art procvat je doživio u New Yorku. Street artom, ili u prevodu sa engleskog „uličnom umjetnošću“, smatraju se umjetnička djela nastala u otvorenom gradskom prostoru, na zgradama, ulicama i drugim javnim mjestima. Moderni grafiti i murali svoje porijeklo duguju protestnim sloganima i političkim komentarima ispisivanim na javne gradske zidove, a tačna godina prvog pojavljivanje nečega sličnog ne može se odrediti. Kao prvi reprezentativan primjer smatra se grafit iz vremena Drugog svjetskog rata „Kilroy Was Here“ jednostavno nacrtan kao čovjek dugog nosa koji proviruje iza ćoška. Prvi pravi procvat grafiti umjetnosti nastao je u New Yorku šezdesetih godina prošlog stoljeća, napredovao u sedamdesetim i vrhunac doživio u osamdesetim sa muralima naslikanim u njujorškom Bronxu. Od tada pa na dalje grafiti i murali niču kao gljive poslije kiše svuda u svijetu kao poziv umjetnika na socijalnu i političku osviještenost, ali i jednostavno samo kao lijep dodatak kvartovima i ulicama gradova.

 

Nekada su zidne slike imale veliku važnost, ne samo kao ukrašavanje vjerskih i stambenih prostorija, nego i kao iskaz bogatstva i pokroviteljstva. Zid Muzeja Kaknja u sklopu kulturno-umjetničkog festivala “Kraljev fest 2016.” postao je pravo umjetničko djelo zahvaljujući studentima Akademije likovnih umjetnosti iz Sarajeva Edina Šahinovića i Anika Smajića. Live act podrazumijevao je iscrtavanje vanjskog zida Muzeja Kaknja sa srednjovjekovnim motivom  gdje su umjetnici Anik Smajić i Edin Šahinović svojim umijećem gostima priuštili interaktivnu radionicu i dobru zabavu.

 

I ove godine umjetnik Edin Šahinović učestvuje na Kakanjskim danima i gotovo cjelodnevno će raditi na izradi murala na zidu Muzeja Kaknja. Tema koja će se naći na muralu je zapravo blago Kaknja, sve ono po čemu je Kakanj prepoznatljiv, a vezano je za njegovu historiju. Prije svega radi se predstava kralja Kotromanića, sa kraljevskim gradom u pozadini, pored toga tu će biti i prsten koji posjeduje muzej, Zgošćanski stećak druga kulturno-historijska blaga specifična za ova prostor. Ovaj mural je na neki način nastavak murala koji se nalazi na prednjoj strani muzeja.

Izrada murala će trajati gotovo 7 dana (29.07.2018. – 04.08.2018.) Kakanjskog kulturnog programa, s tim da će jedan (ili dva) dana biti akcenat na radionici sa mladima.

RADIONICA ZA DJECU

Radionica sa mladima iz Kaknja će trajati dan ili dva ovisno o odzivu djece. Planirano je da se kroz radionicu radi na ploči dužine nekoliko metara gdje će djeca imati dovoljno prostora da rade i svako od njih da dobije svoje vrijeme za viziju, ideju koju želi da naslika. Kroz historiju veliki umjetnici su pokušali dokućiti iskrenost dječijeg crteža, i svojim rukopisom oponašati dječiji iskreni potez. Sada ćemo imati priliku da vidimo djecu nekoliko uzrasta kako iznose svoje iskrene emocije kroz mrlje ili određenu figuraciju.

Tema je „Kakanj iz perspektive mladih“. „Najbitnije je da se djeca ne plaše uprljati ruke bojom, te bi bilo poželjno da imaju odjeću prilagođenu za slikanje. Projekat je uspio onda kada se djeca zabave i neka se ne plaše djeca koja sumnjaju u svoj talenat, bitno je da se družimo i slikamo.

Svi su dobrodošli, poručio je Edin Šahinović.

Spomenimo da je na drugom dijelu zida na ulazu u Muzej Edin iscrtao grbove BiH kroz vjekove.

Informacije u vezi radionice: 062/527-360

Utorak 31.07.2018. – 10:00

Srijeda 01.08.2018. – 10:00 —-ODRAZ GRADA KAKNJA

PARK DOMA KULTURE