GLASAJMO KAKANJSKI!

U nedjelju, 2. oktobra tekuće godine, u Bosni i Hercegovini će biti održani Opći izbori na kojima će svi građani naše domovine imati priliku da iskoriste svoje građansko pravo i da biraju vlast koja će brinuti brigu i voditi zemlju naredne četiri godine. Birat će se nova kantonalna, federalna, te vlast na državnom nivo, birat će se novi članovi Predsjedništva.

Kampanja je bila i prošla, bila je onakva kakvom smo navikli da gledamo i slušamo, onakva kako smo o njoj pisali u jednom od prošlih brojeva, hvala Bogu pa je završila a evo i sam 2. oktobar je na pragu. Na predstojećim izborima i Kakanjci će imati velik broj kandidata, naših Kakanjaca na listama brojnih političkih subjekata, kako za Kantonalnu skupštinu tako i za Federalni i Državni parlament, što je i tema ovog teksta. Razlog ovog teksta, kako stoji i u naslovu, je svojevrsna nepravda zvana cenzus od 20% koji nas „tjera“ da Kakanjci unutar listi bilo kojeg političkog subjekta na svim nivoima trebaju prvenstveno glasati za naše Kakanjce, što je naravno interes svih nas, kako bi se
naši kandidati poslije oktobra našli u poslaničkim klupama na svim nivoima vlasti. To je kolektivni interes svih nas,
naše općine.

Glasati i birati kako ko želi i osjeća je osnovno demokratsko pravo svakog čovjeka i svaki čovjek, shodno tome, će
i postupiti, birati one koje im nalaze razum ili pak srce, i u tom kontekstu niko nema izričito pravo na nedemokratske metode navođenja čovjeka da glasa i bira mimo njegove volje.


Stoga je sve ovo svojevrsna preporuka da se glasa kakanjski, imenom i prezimenom za Kakanjce na listama
onih političkih subjekata za koje se odlučimo glasati. Šta je ustvari cenzus od 20% i u čemu je njegova „nepravda“?

Recimo da jedna politička partija 2.oktobra za skupštinu Zeničko-dobojskog k antona osvoji 20.000 glasova, što je otprilike 6 mandata, tj. šest kandidata sa liste te stranke će biti zastupnici u Skupštini, i to će sasvim sigurno biti oni koji su na listi bili na brojevima od 1 do broja 6. Šta to znači za kandidate iz Kaknja koji na listi svoje stranke nisu bili
na brojevima od 1 do 6?

Zbog cenzusa od 20%, svi kandidati iznad broja 6, da bi ušli u Skupštinu moraju osvojiti minimum 4.001 glas i više (20% od 20.000 glasova stranke). Zašto je to nepravedno? Zato što kandidat iz top 6 može imati 1.500 glasova i ulazi u Skupštinu, a kandidat izvan broja 6 može, recimo, imati 4.000 glasova i neće biti poslanik u Skupštini,
iako je volja građana očita i jasna u kandidatu kojemu su dali 4.000 glasova a ne kandidatu od 1.500 glasova. I nakon izbora (ne)volju građana će predstavljati kandidat kojem nije data dovoljna glasovna podrška.
U tom kontekstu i ide ovaj članak, kao preporuka da upravo zbog cenzusa od 20% unutar listi bilo kojeg političkog subjekta, odnosno onog subjekta kojem će se dati povjerenje, glasa za kakanjske kandidate. Konkretan primjer važnosti priče o cenzusu od 20% jesu rezultati posljednjih Općih izbora iz 2018. godine.

Na web stranici Centralne izborne komisije BiH svima su dostupni osvojeni glasovi i kandidati koji su prošli. Pogledajte npr. nivo Skupštine ZDK, mnogi Kakanjci, zbog cenzusa od 20%, nisu prošli iako su imali ogroman broj glasova više u odnosu na kandidate koji su prošli.

Stoga, ako želimo vidjeti naše Kakanjce u poslaničkim stolicama našeg kantona, Federacije i Državnog parlamenta, glasajmo kakanjski. I sretno svim Kakanjkama i Kakanjcima 2. oktobra.