Obzirom da je redakcija portala Kakanjinfo u decembru dobila nekoliko upita građana kome i kako priojaviti korupciju u Kaknju. Portal Kakanjinfo prem,a raspoloživim informacijama daje sljedeći odgovor.
Sve prijave o eventualnim slučajevima korupcije na području Općine Kakanj građani mogu prijaviti Komisiji za borbu protiv korupcije Općine Kakanj i to:
Pismeno putem pošte na adresu Općina Kakanj, ulica branilaca bb., 72240 Kakanj sa naznakom „Komisiji za borbu protiv korupcije – NE OTVARATI OTVARA KOMISIJA“, e – mailom na e-mail adresu: [email protected] ili lično predajom prijave na protokol/pisarnicu Općine Kakanj, ulica branilaca bb., 72240 Kakanj
Obrazac prijave protiv korupcije možete preuzeti OVDJE

SAOPŠTENJE KOMISIJE ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE
S obzirom da se Komisiji za borbu protiv korupcije Općine Kakanj mogu uputiti i anonimne prijave korupcije, prijavitelja upućujemo na sljedeće:
Komisija za borbu protiv korupcije Općine Kakanj ukazuje svim potencijalnim podnosiocima anonimnih prijava korupcije na odredbu člana 6. Stav 2. i 3. Zakona o postupanju sa predstavkama i prijedlozima (<<Službene novine Zeničko-dobojskog kantona>>, broj : 10/05), po kojima se anonimna predstavka i prijedlog, po pravilu ne uzimaju u postupak, te da se iznimno uzimaju u postupak ako sadrže dovoljno elemenata koji upućuju na postojanje nedozvoljenih radnji i pojava koje je neophodno spriječiti ili otkloniti, ako organ koji je primio ocijeni da postoje opravdani razlozi za njihovo razmatranje“
Korupcija predstavlja zloupotrebu ovlaštenja, funkcije ili položaja da bi se stekla materijalna (u
vidu novca i poklona) ili nematerijalna korist (činjenje usluga) za sebe ili nekoga drugoga. Kao društveno negativna pojava korupcija je prisutna u svim društvima u manjem ili većem obimu, i to i u privatnom i u javnom sektoru. Korupcija postoji u gotovo svim društvima, ali je ipak najprisutnija ukoliko postoje monopol i velika diskreciona ovlaštenja u donošenju odluka, a nema mehanizama za utvrđivanje odgovornosti pojedinca. Javne institucije u skladu sa nadležnostima u javnim ovlaštenjima itekako imaju i diskreciona ovlaštenja što ih čini posebno ranjivim na korupcijske rizike.
Najjednostavnija formula koja je pogodna za prikazivanje sistemske korupcije izgleda ovako:
K = M + D – O
korupcija = monopol + diskrecija – odgovornost
Zakon o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije definiše korupciju
na sljedeći način: “Korupcija je svaka zloupotreba moći povjerene javnom službeniku ili licu na
političkom položaju, državnom, entitetskom, kantonalnom nivou, nivou Brčko Distrikta Bosne i
Hercegovine, gradskom ili općinskom nivou, koja može dovesti do privatne koristi.
Korupcija posebno može uključivati direktno ili indirektno zahtijevanje, nuđenje, davanje ili
prihvatanje mita ili neke druge nedopuštene prednosti ili njenu mogućnost, kojima se narušava
odgovarajuće obavljanje bilo kakve dužnosti ili ponašanja očekivanih od primaoca mita.
Kakanjinfo