Prije 149 godina, na današnji dan, rođena je prva žena dobitnica Nobelove nagrade- Marija Sklodowska Curie. Dobitak Nobelove nagrade je vezan za otkriće dva nova elementa- radijuma i polonijuma, te za dokaz da je radioaktivnost jedno od svojstava atoma i da se radioaktivnost može koristiti pri liječenju raka.
Curie je i prva je žena profesor na Univerzitetu u Parizu i jedna od prvih naučnika koji su shvatili značaj kvantne teorije.
Maria potiče iz ugledne porodice učitelja. Tokom ruske okupacije život sedmočlane porodice postaje težak, a bez majke i sestre je ostala sa 11 godina. Srednju školu je završila kao najbolji učenik, a obrazovanje nastavila istraživajući dok je radila kao dvorska učiteljica koristeći biblioteku njenog poslodavca. U Pariz se preselila 1891. godine , kada se i upisala na Univerzitet.
Pierre Curiea je upoznala 1894. godine. Pierre ju je podučavao fizici u srednjoj školi, a strast prema ovoj nauci su usmjerili ka zajedničkim istraživanjima. Rad na radioktivnosti doveo je do Nobelove nagrade koju su podijelili sa Becquerelom (1903.), a otkriće radijuma do još jedne za Mariu (1911.)
U Prvom svjetskom ratu, Maria je uspješno razvila mobilne jedinice za rentgensko (X) zračenje čiji je zadatak bio pomoći vojnicima u ratnim bolnicama. U tom periodu se posvetila i promovisanju upotrebe radona za liječnje tumora. Nažalost, Maria je ignorisala negativne efekete zračenje, te su njeni saradnici u laboratoriju oboljevali od anemije i leukemije. Maria je umrla od leukemije 1934. godine.