Ministarstvu prometa i komunikacija BiH blokirano je 1,13 miliona KM koje se nalaze na podračunu Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK) zbog istrage Tužilaštva BiH koja traje čak sedam godina. Zašto se novac uopće, mimo zakona, našao na podračunu VTK, stvar je dugogodišnjeg javašluka u Ministarstvu, sa čime Tužilaštvo BiH nikako da se uhvati u koštac.
Ovaj je prikupljen kroz Nacionalni komitet BiH za certificiranje prevoznika u međunarodnom prijevozu putnika i roba koji je osnovan odlukom nekadašnjeg ministra prometa Branka Dokića.
Komitet koji je formiralo Ministarstvo prometa i komunikacija BiH (MPK), a sačinjavali su članovi Ministarstva i Komore, osnovan je Pravilnikom o uvjetima i postupku izdavanja licenci za obavljanje međunarodnog cestovnog prijevoza putnika, roba i opasnih stvari. Zadatak komiteta je da kao stručno tijelo odobrava nastavne planove i programe te nadzire ispite i certificira institucije za edukaciju prijevoznika u cestovnom prijevozu. Izdavao je i certifikat o profesionalnoj osposobljenosti za obavljanje drumskog prijevoza putnika, tereta ili opasnih materija. Ovaj certifikat je bio uvjet da bi MPK prijevoznicima odobrilo licencu, odnosno pravo da obavlja međunarodni prijsevoz putnika ili roba.
Sporne uplate novca
Ali umjesto da novac koji prijevoznici uplaćuju za usluge ovog komiteta “liježe” na račun budžeta institucija BiH kako je i propisano Zakonom o finansiranju institucija BiH, novac je odlukom Ministarstva uplaćivan na poseban podračun Vanjskotrgovinske komore BiH koji je otvoren 7. marta 2006. godine. Sredstva su trošena “šakom i kapom” tako da se u čitavu priču uključilo i Tužilaštvo BiH koje pokreće istragu 2010. godine, a već 2011. SIPA izuzima dokumentaciju iz Komore u vezi s ovim slučajem. Sredstva u iznosu od 1,13 miliona KM koja se nalaze na podračunu Nacionalnog komiteta su tada blokirana i s njima Ministarstvo ni do danas ne može raspolagati zbog istrage, potvrđeno nam je u Vanjskotrgovinskoj komori BiH.
Na ovaj problem ukazivali su i izvještaji Ureda za reviziju institucija BiH. Revizori su u posljednjem izvještaju o radu Ministarstva prometa i komunikacija istaknuli da se na računu komore nalazi 1,13 miliona KM, ali da “prema usmenim informacijama, razlog za neprovođenje aktivnosti po ovom pitanju je vezan za provođenje krivičnog postupka (koji je okončan u 2014. godini)”. Također, Ministarstvo nije uspjelo ni sa Ministarstvom finansija i trezora BiH izdejstvovati “legalizaciju” ovog novca.
Nakon što je 2011. ukinut navedeni komitet, MPK donosi Pravilnik o uvjetima i postupku izdavanja licenci i kvalifikacijskih kartica vozača za obavljanje međunarodnog cestovnog prijevoza. Tu počinju nove nezakonite radnje o kojima je Faktor detaljnije pisao u tekstu Od Rude do Juske: Kako su 4 miliona KM uzetih od prijevoznika završili u školi u Širokom Brijegu kao i Ljubić, Vidović, Hadžić: Kako je “štiman” tender za homologaciju težak milione maraka.
Novcem raspolagala sumnjiva lica
Ovlaštena lica za upravljanje novcem na podračunu komore su u periodu od 2006. do 2008. u ime MPK bili Mirko Šekara i Nikola Šego, a ispred VTK Faruk Jašarević i Vesna Tokić. U periodu od 2008. do 2011. novcem su upravljale iste osobe s tim da je Vesna Tokić zamijenjena Marinom Čauševićem.
Novac sa podračuna je trošen za plaćanje projekata od interesa za cestovni promet, izdavanje certifikata od Iru Academy Ženeva, uredski materijal, naknade članovima komiteta, putnih troškova komiteta i doprinosa na isplaćene naknade. Od ovoga se najveći dio odnosi na naknade po ugovore o djelu. Tako je naprimjer samo tokom 2006. godine potrošeno 132 hiljada KM na ime naknada po ugovorima o djelu.
Šekara i Šego su inače 2012. zajedno sa Enisom Ajkunićem prvostepenom presudom Suda BiH proglašeni krivim da su od 25. oktobra 2006. do 10. januara 2007. godine, kao službene i odgovorne osobe u institucijama BiH, s ciljem pribavljanja imovinske koristi drugom, iskoristili svoj službeni položaj. Oni su optuženi da su donijeli spornu odluku o raspodjeli CEMT dozvola pravnim osobama s područja BiH “u cilju pribavljanja koristi odabranim cestovnim prijevoznicima, pri čemu su teže povrijedili prava drugih”. Ali nakon niza pravnih peripetija, Sud BiH je krajem 2016. izrekao oslobađajuću presudu za navedeni trojac. Šekari je inače Ministarstvo prometa i komunikacija BiH isplatilo otpremninu za odlazak u penziju u iznosu od 15.062 KM. On je otpremninu dobio na početku maja 2010. godine, odnosno u vrijeme kada je protiv njega vođen krivični postupak za zloupotrebu položaja.
CEMT dozvole
U Vanjskotrgovinskoj komori BiH su za Faktor kazali da su privrednici smatrali da novac prikupljen na podračunu treba biti iskorišten za kupovinu softvera koji bi automatizirao dodjelu CEMT dozvola umjesto dosadašnje praksa koja je podložna spornim radnjama. Od kupovine navedenog softvera, sudeći prema trenutnim dešavanjima, neće biti ništa.
S druge strane, Jašarević koji je bio ovlašten da novcem raspolaže ispred komore je godinama u pravnom sporu sa Vanjskotrgovinskom komorom BiH u kojoj je nekada radio. Krajem 2016. godine Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu sarajevskog Kantonalnog tužilaštva protiv Faruka Jašarevića zbog krivičnog djela samovlašće.
On se tereti da je 13. novembra 2013. godine, znajući da presuda Općinskog suda, kojom se poništava odluka Upravnog odbora Vanjskotrgovinske komore BiH o njegovom razrješenju s pozicije generalnog sekretara, nije pravosnažna, neovlašteno ušao u zgradu Komore i samovoljno stupio na mjesto generalnog sekretara.
– Nezakonito je donio odluke o smjeni potpredsjednika i aktuelnog generalnog sekretara, te zabranio ulaz organima Komore, kao njenim legalnim predstavnicima, čime je počinio krivično djelo samovlašće – saopćili su iz Tužilaštva KS.