SAZNAJEMO: BH VODA “HLADIVODA” JEDNA OD BOLJIH I KVALITETNIJIH PITKIH IZVORSKIH VODA KOD NAS

Hladivode – je kakanjsko izvorište vode koje koje izvire u kakanjskim planinama. Voda prelazi u alkalnu vodu (ljekovitu) sa Ph 7.65 i obogaćena je kalcijumom i magnezijumom.

Kakanjska firma SAMS-Group iz vodozahvata “Hladivode” kako ga ja popularno nazvao krajem 2020.godine dobio koncesiju za crpljenje vode i krenuo u razvijanje svog biznisa.

Već nekolik odana u medijima bruje naslovi a vezano za uzorke vode u BIH. Prema potvrđenim informacijama sedam od 70 flaširanih voda u Federaciji Bosne i Hercegovine sadrže bakterije koje ne smiju biti prisutne – rezultat je monitoringa uzoraka pakiranih prirodnih voda za piće, kojeg je proveo entitetski Zavod za javno zdravstvo.

Međutim potvrđeno je da je Hladivoda sa kakanjskog izvorišta potpuno ispravna u odnosu na mnoge druge.

Naime, zanimalo nas je kakva je to voda koja se pakuje kod nas i na veliko zadovoljstvo svih nas u BIH, Kaknju i ZDK saznali smo da je naša domaća kakanjska voda “HLADIVODA” KOJU PAKUJE SAMS – GROUP jedna od boljih.

POTVRDA O ISPRAVNOSTI VODE “HLADIVODE” OD INZ-a

BH VODA “HLADIVODA” JEDNA OD BOLJIH I KVALITETNIJIH VODA KOD NAS

Portal Kakanjinfo je došao do saznanja da je HLADIVODA – koja se pakuje u Kaknju jedna od kvalitetnijih izvorskih pitkkih voda

Šta su pisali mediji ovih dana… Zašto se ne spominju vode koje su ispravne pita javnost!?

Šef Odjela za mikrobiološku analizu namirnica, voda i predmeta opće upotrebe Daniel Maestro istakao je da je prodaja flaširane vode jedan od najdinamičnijih sektora prehrambene industrije te je naglasio da u regionu samo 15 posto ljudi rijetko ili nikako ne konzumira flaširanu vodu. Ukazao je da su kao uzorak koristili 49 posto mineralne, 47 izvorske, a četiri posto stolne vode.

“Skoro 31 posto ispitivane vode nije prošao postupak provjere Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, a 50 posto flaširane vode je uvezeno u Bosnu i Hercegovinu”, rekao je.

Naveo je da jedna četvrtina uzoraka, tačnije 27,5 posto nije bila u skladu s odgovarajućim pravilnikom, od čega 61,1 posto nije bilo u skladu s deklaracijom na proizvodu. Govoreći o mikrobiološkim parametrima, odnosno zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, istakao je da je sedam od 70 uzoraka sadržavalo bakterije koje ne smiju biti prisutne u vodi.

Građani u strahu

To što nadležni još nisu obznanili u kojoj flaširanoj vodi su pronađene bakterije kojih nije smjelo biti izazvalo je znatan strah među građanima, jer su u bojazni za svoje zdravlje. Koje su zdravstvene posljedice po one koji su pili spornu flaširanu vodu?

Podsjećamo, veliki broj građana obratio se MEDIJIMA u potrazi za informacijom o tome koja je voda u pitanju. Nisu izostale ni reakcije na društvenim mrežama. Među tim reakcijama je još jedno pitanje: Zašto se uopće radila analiza ispravnosti flaširane vode ako nadležni ne žele, neće ili ne smiju saopćiti koja voda se smije piti, a koja se ne smije piti?

Javno zdravlje je jedno od najznačajnijih, ako ne i najznačajniji prioritet i nadležni bi morali djelovati u skladu s njim. Dalji izostanak potrebnih podataka dodatno će podstaći sumnju javnosti da javno zdravlje nije prioritet i dodatno povećati strah među stanovništvom. Osim toga, ovim se u nezavidan položaj stavljaju i oni proizvođači čija je flaširana voda ispravna.

Kakanjinfo