Firma koja je desetljećima smatrana najvećim privrednim gigantom i koja je bila sinonim i primjer uspjeha bosanskohercegovačke privrede – “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo, već mjesec i pol službeno je u stečaju. Za početak, čini se prikladnim, za samo razumijevanje ovoga teksta, ipak citirati poznatog teoretičara i mislioca Georga Bernarda koji kaza: “Nesposobni imaju sposobnost da onesposobe sposobne”, ali nije samo “sposobnost nesposobnih da onesposobe sposobne”, nego takve je Bog izričito “nadario” da budu stručnjaci za uništavanje najvećeg privrednog giganta na području Bosne i Hercegovine “Hidrogradnje” d. d. Sarajevo – poduzeća, koje je bh. privredi donosilo prihode cca. pola milijarde maraka.
Sistemska pljačka u “Hidrogradnji” Sarajevo otkrivena je već 2001. godine, kada je tadašnja zamjenica sarajevskog općinskog Tužitelja Nives Kanevčev, svojim dopisom prema tada Općinskom sudu Sarajevo I, broj dopisa: KT I br. 30/2001. od 8. 5. 2001. godine, na osnovu člana 55. stav 1. i člana 104. stav 2. Zakonima o privrednim prestupima, podnijela Optužni prijedlog protiv: “Hidrogradnja” DJL Sarajevo i Sulje Džubura, rođenog 26. 9. 1950. godine, koji je tada bio rukovoditelj financijske operative u spomenutom poduzeću. Optužni prijedlog podignut je zbog osnovane sumnje da su u vremenskom periodu od 1. 5. 1999. do 31. 12. 2000. godine u GIK “Hidrogradnja” DJL Sarajevo priliv sredstava pristiglog na račune za obavljanje platnog prometa kod Investicijske komercijalne banke DD Zenica prenosili na štedne knjižice s kojih se podizao gotovo sav novac za isplatu plaća u iznosu od 11.396.734 milijuna maraka za isplatu dodatnih primanja i drugih naknada kao i materijalnih troškova u iznosu od 3.057.979.02 milijuna maraka, te tako kao sudionik u prometu nisu vodili novčana sredstva na računima kod ovlaštenih organizacija za platni promet i vršili plaćanje putem tih računa. Na taj način počinili su krivično djelo iz člana 5. stav 1. Zakona o unutrašnjem platnom prometu, a kažnjiv po članu 56. stav 1. točka 1. istog Zakona – kako je tada navela tužiteljica Kanevčev. Dokazi o ovome nalaze se u zapisniku Porezne uprave – Županijski ured Sarajevo broj: 10-9/02-15-1-179/01 od 12. 4. 2001. godine.
Prema kronologiji aktivnosti, koje je sastavio i potpisao direktor “Hidrogradnje” d. d. Sarajevo Džemaludin Peljto, a vezano za naplatu potraživanja “Hidrogradnje” d. d. Sarajevo od R Iraka, Iračka Vlada je 2005. godine ovlastila agenciju Ernst i Young Iraq Debt Reconciliation Office – Amman, Jordan, da u njeno ime prikupi i evaluira potraživanja svih inozemnih kompanija koje imaju potraživanja od iračkih investitora. U srpnju 2005. godine “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo izvršila je registraciju, te dostavila sve potrebne informacije i traženu dokaumentaciju gore navedenim agencijama, ovlaštenih od strane Vlade Iraka, a koja se odnosi na potraživanja vezano za odštetni zahtjev po osnovu projekata: Bekhme, Hemren i Haditha – riječ je o takvim projektima, koje je ikad dobio ovaj najveći gigant i ponos bh. privrede “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo.
Slijedom logičkih neoborivih činjenica, “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo registrirana je u srpnju 2005. godine kod EY Iraq Debt Reconciliation Office – Amman, Jordan pod Holder Reference number: CR002467, a tokom 2005. “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo je obavještena od strane gore navedenih agencija, da je Vlada Iraka dala suglasnost na vrijednost odštetnog zahtjeva za:
– projekte Hemren i Haditha u iznosu 133.516.380,47 milijuna američkih dolara;
– projekt Bekhme u iznosu 269.285.393,21 milijuna američkih dolara;
Dakle, ukupno 402.801.773,68 milijuna američkih dolara!
Shodno gore navedenom i Odluci Pariškog Kluba od 21. 11. 2004. godine, Vlada Iraka je tijekom 2006. godine izvršila proceduru prenosa iračkih obveznica prema “Hidrogradnji” d. d. Sarajevo i to 20% od ukupnog potvrđenog iznosa po osnovu odštetnog zahtjeva i to za projekte:
– Hemren i Haditha u iznosu 26.703.276.09 milijuna američkih dolara;
– Bekhme u iznosu 53.858.000,00 milijuna američkih dolara.
Dakle, Vlada Iraka je ispoštovala 20% od ukupnog ugovora, odnosno uplativši na račun “Hidrogradnje” d. d. Sarajevo 80.561.276,09 milijuna američkih dolara!
Na temelju dostavljene mi neoborive dokumentacije prenos iračkih obveznica prema “Hidrogradnji” d. d. Sarajevo u ukupnoj vrijednosti 80.561.276,09 milijuna američkih dolara išao je ovim putem:
– u siječnju 2006. godine “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo je obavještena od strane JUBMES banke u Beogradu da su “Hidrogradnji” prebačena novčana sredstva u vrijednosti 26.703.276,09 milijuna američkih dolara po osnovu odštetnog zahtjeva za projekte Hemren i Haditha;
– u lipnju 2006. godine “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo je obavještena od strane Citibank NA, London UK, da su na račun “Hidrogradnje” Sarajevo prebačena novčana sredstva u vrijednosti 53.858.000,00 milijuna američkih dolara.
Sav novac uplaćen od strane gore navedenih banaka na račun “Hidrogradnje” d. d. Sarajevo u ukupnom iznosu 80.561.276,09 milijuna američkih dolara je nestao, odnosno pokraden!
Naime, prekidom izgradnje ugovorenog mega-projekta Bekhme prouzrokovanog zaljevskom krizom, “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo je pretrpila znatne poslovne gubitke, stoga kao pravni subjekt ima pravo na naplatu i preostalih 80% potraživanja od Vlade Iraka i to za:
– projekte Hemren i Haditha u iznosu 106.813.104,38 milijuna američkih dolara;
– projekt Bekhme u iznosu 215.427.393,21 milijuna američkih dolara.
Dakle, ukupno još 322.240.497,59 milijuna američkih dolara, odnosno 80% sredstava!
U 2012. godini, direktor “Hidrogradnje” d. d. Sarajevo Džemaludin Peljto piše zahtjev za naplatu prema Ministarstvu financija Vlade Iraka da odobri isplatu preostalih 80% obveznica iračkog duga prema “Hidrogradnji” d. d. Sarajevo.
U dopisu koji Peljto šalje prema ministru Financija u Vladi Iraka, između ostaloga obavještava Ministra da je gospodin Ali Muhamed Ali Kazim opunomoćen od strane “Hidrogradnje” Sarajevo za podizanje novčanih potraživanja, shodno punomoći koju je dobio od poduzeća “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo broj: No.065-0-OV-1-12-000850 od 23. 1. 2012. godine i prevedena od strane sudskog tumača u Udruženju iračkih sudskih tumača u Bagdadu i ovjerena od strane Iračke ambasade u Beogradu. Iznos potraživanja preduzeća “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo za naplatu iznosi 322.240.497,59 milijuna američkih dolara!
No, postavlja se sada ovdje, nazovimo tako, tužiteljsko/krivično pitanje: “Gdje je naplaćeni ili ne naplaćani gore navedeni iznos?! Da je ovo točno i da se ne zna gdje je naplaćeni ili ne naplaćeni novac pokazuje i slijedeći dolje navedeni slučaj:
U presretenoj korespodenciji privatnog e-maila od gospodina v. d. direktora “Hidrogradnje” d. d. Sarajevo Senada Hafizovića od 20. 4. 2015. godine u 13:30 sati i to prema članovima NO “Hidrogradnje” Mirsadu Agoviću, Adnanu Frljaku i Salahudinu Zulčiću, van svake razumne sumnje, Senad Hafizović u sadržajnom mailu priznaje neprimjerene pritiske pojedinih članova NO “Hidrogradnje” da im potpiše bjanko potraživanja, odnosno 322 milijuna američkih dolara preostalih potraživanja “Hidrogradnje” d. d. Sarajevo, a da 45% od gore navedenog iznosa promešetare između sebe. Pošteni direktor Senad Hafizović odbija da potpiše sumnjiv Ugovor, i dobiva “crveni karton” i biva smijenjen.
Naime, još 20. 5. 2008. godine predsjednik Nadzornog odbora “Hidrogradnje” Izmir Hadžiavdić, potom članovi NO “Hidrogradnje” Rifat Klopić i Hajrudin Hadžiabdić, te direkor “Hidrogradnje” Semin Mašić osobno su u prostorijama Kantonalnog tužiteljstva KS izvijestili tada Zamjenika Glavnog Kantonalnog tužitelja Kantona Sarajevo Enesa Kamenicu na niz uočenih sumnji u nezakonitosti u poslovanju “Hidrogradnje” d. d. Sarajevo, kao i u postajanje osnovane sumnje da su zaključivani štetni ugovori po “Hidrogradnju” Sarajevo, uključujući i niz nezakonitosti i netransparentnom radu rukovodstva “Hidrogradnje” vezano za naplatu njenih potraživanja, a potom 30. 5. 2008. službeno dopisom 1513/08 zbog niza uočenih nezakonitosti obavjestili Tužiteljstvo BiH na čelu sa tada Miloradom Barašinom, Federalno tužiteljstvo i Vladu Federacije BiH na čelu sa tada federalnim premijerom Nedžadom Brankovićem, inače rekorderom zajedno sa Draganom Čovićem po podignutim optužnicama protiv istih! Jesu našli Crkvu gdje će se moliti!!!
Sindikat građevinarstva i industrije građevinskog materijala BiH svojim dopisom 07-210/13 od 17. 10. 2013. godine u potpisu Šaban Kadirić i Redžep Tufekčić podnijeli su krivičnu prijavu Kantonalnom tužiteljstvu KS protiv Uprave “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo na čelu sa tada Džemaludinom Peljtom, zbog povrede prava iz radnog odnosa i prava iz socijalnog osiguranja, na taj način, što su zaposlenicima tog privrednog društva uskratili pravo na penzionisanje, zdravstvenu zaštitu…, ali i ova prijava se “kiseli” u tužiteljskim ladicama kao “glavica kupusa” kao i mnoštvo drugih prijava protiv istih, a obespravljeni radnici kopaju poput “mački” po kontejnerima.
Dana 1. 2. 2016. godine Redžep Tufekčić podnio je Federalnom tužiteljstvu F BiH prijavu protiv Uprave i Nadzornog odbora poduzeća “Hidrogradnja” Sarajevo zbog nezakonitih postupanja, a Federalno tužiteljstvo formiralo krivični predmet pod brojem: T11 0 KTA 0002097 16 od 2. 2. 2016. i time obavijestilo podnositelja ove prijave i cijeli slučaj uputilo na Kantonalno tužiteljstvo Kantona Sarajevo! Dokle više izmrdavanja, prebacivanja krivičnih predmeta sa federalne razine, na županijski nivo i obratno, a sve s ciljem zastare slučaja?!
Da li će i ovo biti još jedan slučaj “Kemal Čaušević”, sami prosudite!
Na osnovu cijele dobivene dokumentacije, kao i mnoštva neoborivih materijalnih dokaza da se dogodila sistemsko-kolektivna pljačka u najvećem bh. gigantu, u kojem posjedujem i dokument iz UN-a da “Hidrogradnja” d. d. Sarajevo posjeduje sva gore navedena novčana potraživanja, osobno sam svojim dopisom od 20. 10. 2016. godine obavijestio Tužiteljstvo BiH, gdje je Šef Posebnog odjela za borbu protiv organiziranog kriminala, privrednog kriminala i korupcije Tužiteljstva BiH odmah 21. 10. 2016. formirao krivični predmet.
Ali, sve dok se budemo bavili posljedicama, a ne uzrocima, nikada nećemo riješiti naš problem korupcije! Otklonimo uzrok i bolest će nestat, a uzrok su vladajuće korumpirane elite!