U petak u večernjim satima oko 21 sat na nebu iznad Kaknja primjećen je manje ni više nego prema riječima mnogih NLO i to domaći.
Naime, tokom trajanja konvcerta “Za mlade Kaknja”, kada su mnogi bili zauzeti bavljenja politikom, pjevanjem i zabavljanjem uz Mirzu Selimovića, naš tim je zabilježio nevjerovatnu fotografiju iznad publike.
Organizatori i vlasnici takozvanog NLO-a su ustvari članovi FRAME PRODUKCIJE, koji su svojim DRONOM, snimali veliki koncert koji je oduševio prisutne kakanjce.
Šalu na stranu, nije bilo NLO-a, to je samo jedan tehnički član FRAME-A, koji nas svakodnevno obraduje nekom novom fotografijom iz zraka a ovaj put oni su snimali koncert Mirze Selimovića.
Šta je uopšte dron?
Nova vrsta letelice bez pilota, malih dimenzija i težine do 10 kilograma naziva se dron i u posljednje vrijeme sve češće imamo priliku da čitamo o njima i da ih vidimo čak i kod nas. Iako prvobitno razvijani u vojne svrhe i daleko većih dimenzija, dronovi se danas najviše koriste u eksperimentalne, istraživačke i zabavne svrhe i mnogo su manji. Opremljeni su kamerama, pomoću kojih se kreću u prostoru i “vide”, prave snimke terena koje prelijeeću i kao što smo na utakmici mogli da vidimo, mogu da ponesu određeni teret.
Dronovi su, uglavnom, jednostavne konstrukcije, nisu previše brzi i ne mogu da lete visoko. Upravljanje se vrši pomoću daljinske “konzole” sa tasterima ili ručicama za kretanje, a moderni dronovi mogu se čak koristiti pomoću mobilnih telefona, preko aplikacije i bežične veze. Autonomija leta je od pola sata do nekoliko sati.
Upotreba dronova tek se otkriva pa, recimo, Facebook planira da ih koristi za bolje pokrivanje internetom u ruralnim područjima, Amazon će ih koristiti za isporuku pošiljki na kućnu adresu, a arhitekte i građevinci ih koriste za snimanje terena iz vazduha.
Dronovi se, takođe, mogu koristiti za istraživanje nepristupačnih prirodnih sistema, ali i za mnoge druge stvari, poput sakupljanja informacija, špijunaže, izviđanja, snimanja sa udaljenog mesta ili za nadziranje.
Dronovi još uvijeek nisu nešto što se prodaje u običnim prodavnicama. Uglavnom se iznajmljuju za potrebe snimanja i fotografisanja iz vazduha ili kupuju preko ovlašćenih distributera, uz prethodnu najavu. Cijeene dronova su u padu, pa se sad već mogu kupiti za 500 dolara i manje, u zavisnosti od konstrukcije i kvaliteta.
(kakanjinfo.com)