Zvuči nevjerovatno, ali je istinito: prva baletna predstava u Kaknju odigrana je između dva svjetska rata i to na pozornici tadašnjeg Sokolskog doma (zgrada koja je postojala sve do prvih godina ovog stoljeća, poznata pod nazivom „Partizan“, a nalazila se na mjestu današnjeg Siti centra).
Riječ je o baletu „Labudovo jezero“ kojeg je 1938. godine za tu priliku adaptirala učiteljica Stanislava Staša Sivjec, a balerine su bile njene učenice (na fotografiji, slijeva na desno): Dragica Tvrtković, Tonkica Ilić, Tona Majer, Paula Jenko, Vikica Šonta i Merika Majer. Najstarija od njih Dragica Tvrtković imala je osam, a najmlađa Paula Jenko šest godina.
Garderobu za nastup balerina sašila je tada poznata kakanjska modna krojačica Katarina, poznatija pod imenom Kata Majer. Kako se vidi sa fotografije, balerine se po svom izgledu i ukupnom dojmu ništa ne razlikuju od sadašnjih igračica.
No, prva kakanjska modna krojačica Kata Majer, rođena 1906. godine, za povijest grada značajna je još i po jednom događaju. Naime, nakon što je u Lukavcu 1922. godine u salonu svog rođaka Pepe Glavočevića izučila zanat modne krojačice, Kata Majer je u svojoj kući, koja se nalazila kod današnje Šumonjićkine česme, šila modnu odjeću za građanstvo. Osim toga, ona je 1930-ih godina u gradu organizirala obuku za mlade žene.
Sa fotografije, koju u svom porodičnom albumu brižno čuva njena kćerka Pepica Šavija, saznajemo i imena nekoliko tih mladih žena koje su pohađale obuku: Kata Majer (sjedi za mašinom), a stoje (slijeva na desno): Micika Čapek. udata Ilić, Marta Dundić-Vidović, Štefica Hott, Marica Grujica, Polona Malekin-Biloh i Valerija Živanović-Pogelšek.
Osim ovih mladih žena, tada su obuku za modnu krojačicu završile i Štefa Hutzelsieder-Čabrić, Marica Kristić-Bucek, Fina Dundić-Jurac, Aiša Haračić i Mara Šain.
Ova dva detalja iz prošlosti našeg grada zorno potvrđuju da je Kakanj između dva svjetska rata, sa tada dominantnim rudarstvom, ipak pratio neke evropske trendove u kulturi i modi.
Raif Čehajić